Pravidla jízdy na kole

Po přechodu pro chodce pouze jako chodec

Jedete na kole a chcete využít přechodu pro chodce, abyste se dostali na protější stranu ulice? Potom po přechodu pro chodce musíte vždy jízdní kolo vést vedle sebe. Pokud možno po své pravé straně blíž k okraji přechodu, abyste neohrozili ostatní chodce. Je to ohleduplné.

Pozor na konec obytné zóny nebo cyklostezky

Na konci silnice ústící z označené obytné zóny na jinou silnici, se vždy přesvědčte, zda po silnici, na kterou vjíždíte, nejede jiné vozidlo. Musíte mu totiž dát přednost v jízdě.Povinnost dát přednost v jízdě platí i v případě, že cyklostezka, po které jedete, končí a vy vjíždíte na silnici.

Přejezd pro cyklisty je obdoba přechodu pro chodce

Stezky pro cyklisty a silnice se mohou křížit. Takové místo, kde stezka pro cyklisty protíná silnici, se nazývá „přejezd pro cyklisty". Obdobně jako přechod pro chodce, slouží přejezd pro cyklisty k přejetí cyklistů na druhou stranu silnice. Na silnici je takovéto místo vyznačeno vodorovnou dopravní značkou. Ta má podobu čtverců nastříkaných bílou barvou na silnici, vyznačují na ní jízdní pruh pro jízdu cyklistů. Na přejezdu pro cyklisty se stejně jako na cyklostezce jezdí vpravo.

Kdo má ale přednost? Ti, co jedou po silnici, nebo cyklista na cyklostezce? Pamatujte si, že na přejezdu pro cyklisty nemáte žádná zvýhodnění a musíte dát vždy přednost v jízdě všem,

Výběr vhodné trasy

Pěstujete cykloturistiku nebo jezdíte na kole v obci pro nákup? Ať už je váš důvod, proč usedáte na kolo jakýkoliv, zvýšíte svou bezpečnost vhodnou volbou trasy, po které se budete pohybovat. Rušná silnice se silným provozem a množstvím kamionů vás požitkem z jízdy rozhodně neuchvátí. Navíc na ní tvoříte určitou překážku pro jedoucí motorová vozidla a kolem vás vzniká větší pravděpodobnost kolize, ze které nemůžete vyjít vítězně. Kromě toho, tlaková vlna od předjíždějícího kamionu dovede rozkolísat i nejeden osobní automobil.

Nepodceňujte jízdu na jízdním kole

Z příčin řady dopravních nehod vyplývá, že cyklisté mnohdy podceňují jízdu na jízdním kole. Kolo není o nic méněcennější dopravní prostředek než třeba automobil. Naopak, jízda na kole vyžaduje obzvlášť v seniorském věku mnohem více fyzických sil. Nepodceňujte tak možnost náhlé únavy, fyzické indispozice nebo nenadálého projevu nějaké nemoci a zajistěte si schopnost přivolat pomoc tím, že s sebou budete vozit mobilní telefon. Dodržujte rovněž pitný režim. Jestliže jste nuceni z podobných důvodů nebo pro poruchu kola přerušit jízdu, vždy co nejrychleji opusťte vozovku!

Nepodceňujte ani tisíckrát projetou a dokonale známou trasu. Vždy na ní může vzniknout nečekaná dopravní situace a dodržování uvedených zásad bezpečné jízdy vám může zachránit život.

Již více jak 30 let prodáváme, půjčujeme a vyrábíme kola a tandemy

Kola si u nás před nákupem můžete vyzkoužet a projet

Provádíme opravy a lakování rámů a dílů

Máme vše pod jednou střechou, obchod i výrobní halu

Máme skladem přes 4500 druhů náhradních dílů

Včetně duší a plášťů na všechny druhy jízdních kol a elektrokol, obutí na kočárky, koloběžky, stavební kolečka, káry, mopedy a další...